Hakkimda

Ben Amerikada, Ankaralı anne ve baba yanında büyüdüm. Çocukluk dönemimde bir çok Star Wars figürüne sahip oldum ve büyüdükten sonra da Uzay figürlerinin ne kadar değerli olduklarının bilincine vardım. Çocukluğumdan beri biriktirdigim figürlerin değerini öğrendikten sonra, Uzay figürlerini bulmaya ve tarihçelerini öğrenmeye karar verdim. Ayrıca bir çok satıcıya figürlerini değerlendirme ve kolleksiyon sahiplerine satmalarında yardımcı oldum.

Şayet eski Star Wars figürleriniz ya da bu figürlerin tarihçeleri hakkında bilginiz varsa lütfen benimle temas kurun.

Hoşça kalın!

Doktor Mete

Martijn_Group_Side.jpg

About me

I was raised in the United States by my parents who grew up in Ankara. Over the years I collected many Star Wars figures, and I learned as an adult that some of these were Uzay. Since discovering my childhood collection, I’ve dedicated my free time searching for Uzay figures and learning more about their history. I’ve also helped many sellers value and sell their figures to other collectors.

If you have any old star wars figures which you may think are Uzay, or have any information on the history of these figures, please contact me. 

Thanks for visiting!

Doctor Mete

* Special thanks to Martijn, Daren & Mae, Mike, Dylan, and JoeY for their contributions. Also my family for their support and my wife, who is also supportive but hates Uzay figures :)